Busbar, elektriksel güç dağıtımında kullanılan bir sistemdir. Bir Busbarı bakır veya alüminyumdan yapılmış ve kapsamındaki elektrik panosu, dağıtım paneli, trafo merkezi veya herhangi bir elektriksel aparatın elektriğini ileten yapı olarak tanımlayabiliriz. Busbar sisteminin muhafazası galvaniz sacdan yapılır ve profil makinesinde şekillendirilerek mekanik dayanıklılığı artırılır. Galvaniz kaplı olduğundan metalinin ömrü uzundur. Elektriksel ve mekanik dayanımından ötürü uzun ömürlü bir sitemdir.

Busbar sistemi sanayide ve endüstriyel işletmelerde elektrik enerjisinin dağıtılmasında tercih edilen modüler ve prefabrik bir sistemdir. Busbar sistemi ile işletmelerde ihtiyaç duyulan her türlü makina ve güç yerleşim değişikliğine, yeni makina ilavesine, çeşitli noktalarda enerji teminine, tesisin çalışan kısımlarını aksatmadan imkan sağlar. Dizayn edilmesi, montajı kolay ve güvenlidir. Montajları kolaylıkla uzatılabilir ve işletmedeki sistem konumlarına göre değiştirilebilir. Yüksek kısa devre dayanımı ve minimum gerilim düşümü bir başka artısıdır. Busbar pano ve sistem maliyetlerini oldukça düşürdüğü için günümüzde tercih edilen bir enerji dağıtım sistemi haline gelmiştir. Tekstil, sanayi tesisleri, tersaneler, otomotiv sektörü, alışveriş merkezleri gibi pek çok alanda kullanımları mevcuttur.

Elektrik enerjisinin dağıtım ve taşınmasında modüler bir sistem olan busbar sistemleri, kablolu sistemlere göre önemli avantajlara sahiptir. Yüksek performans, yangına dayanım, hızlı montaj, düşük maliyet gibi birçok artılarıyla ön plana çıkan bu sistemlerin taahhütünü ACB Elektro olarak yaklaşık 10 senedir gerçekleştiriyoruz.