Gas

CO Algılama ve İhbar Sistemleri

Yoğun gazlı ortamlarda tehlikeli gaz birikimleri, zehirlenme, patlama ve yangın çıkma durumlarına sebebiyet verebilir. Bu bakımdan, istenmeyen gazların algılanması ve gerekli panellere ihbar olarak düşürülmesi, hayati, önem taşımaktadır. 

Gaz algılama dedektörü, zararlı gazların algılanmasını sağlamaktadır. Can ve mal kayıplarının önlenmesi ve işletmelerin sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi adına üst düzey önem taşımaktadırlar. 

Gaz algılama sistemleri, ACB Elektro tarafından yurt dışı ve yurt içinden tedarik edilebilmekte ve müşteri ihtiyaçlarına göre en uygun çözümler müşteriye sunulabilmektedir. Tüm sistem ve ürünler uluslararası sertifikalara sahip ürünler olup, tasarımlar da yine uluslararası standart ve üretici manuelleri doğrultusunda yapılmaktadır.

EN ÇOK KULLANILAN GAZ ALGILAMA DEDEKTÖR ÇEŞİTLERİ

Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan gaz dedektörü çeşitleri genel olarak;

  • Karbonmonoksit dedektörüDoğalgaz dedektörü
  • LPG dedektörü

ENDÜSTRİYEL ALANDA EN ÇOK KULLANILAN GAZ ALGILAMA DEDEKTÖRLERİ

Endüstriyel alanlarda kullanılan gaz algılama dedektörü, doğalgaz dedektörü, CO2 dedektörü kategorilerinde ise;

  • Metan dedektörüPropan dedektörüAseton dedektörüHidrojen sülfür dedektörüHekzan dedektörüKarbondioksit dedektörüNitrojen dioksit dedektörüNitrik oksit dedektörüKükürt dioksit dedektörüHidrojen sülfür dedektörü
  • Amonyak dedektörü gibi tehlikeli gaz dedektörü kullanımları sıkça görülmektedir.

Gaz algılama dedektörü, alarm dedektör çeşitleri, doğalgaz dedektörü CO2 dedektörü, gaz kaçağı dedektörleri gibi çeşitleri bulunan bu sistemler her gaza özel olarak üretilmekte ve ayarlanmaktadırlar, çünkü her gazın limit patlama değerleri farklılık göstermektedir.

Gaz algılama dedektörü sistemleri genel olarak;

  • Algılama paneliAlarmlı gaz dedektörüGaz algılama dedektörüSesli ışıklı uyarı düzenekleri
  • Otomatik olarak çalışan gaz kesme ventilinden oluşmaktadır.

İstenildiği takdirde kontrol panosu ana yangın algılama ve ihbar panelinden de izlenebilmektedir. Gaz ölçümleri 0-100 LEL arası, infrared sensörler ile yapılabilmektedir.